Sněmovna schválila změnu zákona o státním občanství, pomůže krajanům v zahraničí

19.6.2019

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona o státním občanství, která umožní získat občanství dětem českých emigrantů, kterým ho komunisté před rokem 1989 vzali.

Sněmovna schválila změnu zákona o státním občanství, pomůže krajanům v zahraničí

Poslanecká sněmovna schválila ve třetím čtení novelu zákona o státním občanství, která umožní získat občanství dětem českých emigrantů, kterým ho komunisté před rokem 1989 vzali. Tento návrh iniciovala komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, které předsedá senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

„Jsem velmi rád, že Poslanecká sněmovna nakonec změnu zákona schválila. Do současné doby totiž platil zákon, ze kterého byla vyškrtnuta možnost získání státního občanství pro děti bývalých občanů Československa, kteří občanství ztratili před rokem 1989. Pro naše krajany žijící v zahraničí to byl velmi zásadní problém, který rozdělil jejich rodiny. V těchto rodinách jsou pak některé děti s českým občanstvím a některé bez něj. Není přeci normální, aby jedno dítě mělo práva občana České republiky a druhé ne jen proto, že se narodilo jindy a jinde. Výrazně to pak komplikuje cestování, navštěvování některých škol nebo návrat do vlasti. Děkuji všem poslancům, kteří návrh podpořili a ukázali tím, že jim nešlo o politikaření, ale o projev lidskosti,“ říká předseda stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí Tomáš Czernin.

„Našich krajanů bychom si měli vážit, ale často na ně zapomínáme jen proto, že žijí za hranicemi naší vlasti. Přitom pro nás dělají hodně, například šíří dobré jméno a povědomí o České republice nebo od nich proudí do země značné množství peněz – zhruba 60 miliard ročně. Je správné, že Poslanecká sněmovna dnes napravila tuto letitou chybu a projevila tím našim krajanům alespoň trochu úcty,“ dodává senátor Czernin.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09