MÉDIA

 
„Dnešním mladým bych nic takového nepřál,“ sdělil senátor Czernin na konferenci Zločiny komunismu

„Dnešním mladým bych nic takového nepřál,“ sdělil senátor Czernin na konferenci Zločiny komunismu

Pod záštitou místopředsedy Senátu Tomáše Czernina se v Hlavním sále uskutečnila konference pro studenty s názvem „Zločiny komunismu“. Hlavními tématy byly osudy Jana Palacha, Jana Zajíce a jejich následovníků. Studenti a zástupci paměťových organizací diskutovali také o hrůzných událostech po únoru 1948.

ČÍST VÍCE

26.2.2024

Jičínskou TOP 09 dál povede Zdeněk Švorc

Regionální organizace TOP 09 Jičín si na svém sněmu zvolila nové vedení. Jičínskou organizaci dál povede starosta obce Staré Hrady Zdeněk Švorc

ČÍST VÍCE
Jičínskou TOP 09 dál povede Zdeněk Švorc

5.1.2024

Někdy mi i opravoval češtinu, vzpomíná Czernin na návštěvy na Schwarzenbergově rakouském zámku

Někdy mi i opravoval češtinu, vzpomíná Czernin na návštěvy na Schwarzenbergově rakouském zámku

„Měl v sobě lásku k vlasti, cit ke svobodě a spravedlnosti a hlavně to, že to prostě dělat musel,“ popisuje Karla Schwarzenberga místopředseda Senátu a TOP 09 Tomáš Czernin. Vzpomíná také, co mu v 70. letech říkal o téměř neznámém Havlovi či jak mu rozmluvil emigraci.

„Měl v sobě lásku k vlasti, cit ke svobodě a spravedlnosti a hlavně to, že to prostě dělat musel,“ popisuje místopředseda Senátu a TOP 09 Tomáš Czernin Karla Schwarzenberga, kterého nazývá druhým tatínkem. V rozhovoru vypráví o přátelství malého Karla a svého tatínka nebo o svých pobytech na Schwarzenbergově zámku v Rakousku od sedmdesátých let. Vzpomíná také, co mu tehdy Schwarzenberg říkal o téměř neznámém Havlovi či jak mu rozmluvil emigraci.

Když jsme se o Karlu Schwarzenbergovi bavili v sobotu, říkal jste mi, že to byl takový váš druhý tatínek. Jak jste se vy dva poznali, jak to všechno začalo?

Karel byl od dětství kamarád s mým tatínkem. Když pak můj dědeček s babičkou museli v roce 1964 odejít do Vídně, tátu za nimi nejprve nepouštěli, až o pět let později tam táta i s námi byl, to bylo v devětašedesátém, potom zase dlouho nic, pak pustili v roce 1975 překvapivě mě a teprve potom mohl opět jezdit otec. Ale vždycky když tam byl, šel s Karlem minimálně na oběd. A pokaždé o tom pak hodně vyprávěl.

Někdy po roce 1979 Karlovi nějak vzkázal nebo napsal a já jsem následně jel k němu do Štýrska na zámek Murau, byl jsem tam snad týden. To byl takový můj osobní začátek, po tom, co jsem o něm doma tolik slyšel. Byl jsem tehdy hodně mladý, studoval jsem na vysoké škole a měl jsem z něj veliký respekt. Vedli jsme různé hovory, já jsem měl pocit, že se mě Karel vyptává, co a jak se děje doma v Československu. Teprve později jsem zjistil, že to všechno věděl daleko líp než já.

Jak působil Karel Schwarzenberg na svém zámku na dvacetiletého studenta, který žil za železnou oponou?

Jak jsem říkal, měl jsem z něj tehdy dost respekt, vlastně na mě ten první rok působil možná až trošku nepřístupně. On už byl takový, člověk mu něco povídal a on si do toho začal pískat písničku… A do toho mi třeba i opravoval češtinu!

V té době jsme žili v Krušných horách, tam byly kyselé deště, zničené lesy, já jsem o lesích v té době neměl ještě žádnou páru a říkám mu: ty lesy u nás půjdou všechny do háje. A on na to: no, to jsi řekl pěknou pitomost. Já jsem se zmateně ptal: ty myslíš, že jsou ty lesy zdravé nebo že se uzdraví? On na to: to neříkám, ale můžeš mi vysvětlit, jak by šel les do háje?

Zároveň se mě hodně vyptával, třeba na zakázanou literaturu. Já jsem v té době poslouchal Hlas Ameriky, Svobodnou Evropu, a tak jsem si říkal, že ode mě chce asi získat informace. Když jsem ale příští rok zase přijel, zjistil jsem, že on tam všechny ty knihy má, měl tam přesně ty, které jsem sháněl. Ukázalo se, že zná nejen ty knihy, ale i všechny ty lidi, o kterých jsem mluvil. Jezdilo za ním tehdy hodně mladých lidí z Československa nebo z emigrace, já jsem se tam třeba potkal s vnučkou Jana Wericha Fančou.

Pak jsem tam jezdil každý rok, starala se o mě Karlova správkyně, Frau Neudeck, nedávno jsem se dozvěděl, že už také umřela. Ta mi řekla: budete bydlet tady a tady máte klíčky od auta. Karel k tomu dodal: dělej si, co chceš; takže jsme se vídali vlastně jen u snídaně, u oběda… Já jsem mezitím ani moc nevěděl, co dělat, tak jsem jezdil po okolí. Jednou jsem se vykoupal v nějakém jezírku, přišel tam hajný a říkal: tady se nesmí koupat, je to zakázané. Já na to, že jsem ale synovec jeho jasnosti, a on říkal: to mně nedošlo, ale jste mu podobný. Což teda moc nejsem, ale asi se z toho chudák chtěl nějak vymotat.

Tehdy tam fungoval opravdu takový knížecí režim, který tam byl asi vždycky, všichni mu říkali jasnosti a synovi dědičný princi. Já jsem tam vlastně nepoznal nikoho jiného než zaměstnance a občas se tam mihly nějaké návštěvy, bylo to trošku jako ve starých dobách…

Co ale způsobilo to, že o něm dnes mluvíte jako o druhém tatínkovi?

Klíčový ve vztahu ke Karlovi pro mě byl rok 1984, kdy ve Vídni umřel můj dědeček. Tehdy jsem tam přijel, babička už byla v domově seniorů a já jsem byl sám v jejich prázdném bytě a říkal jsem si, jak jsem se vždycky trápil tím, že nechci žít v komunismu. Vyčítal jsem rodičům, že se tehdy v devětašedesátém s námi vrátili (do Československa, pozn. red.), a pořád jsem opakoval, že jednou uteču na Západ. Tohle jsem tenkrát všechno řekl na nějaké schůzce ve Vídni Karlovi a on povídá: co bys tady dělal. My jsme všichni nešťastní, že nemůžeme být doma, a všichni věříme a doufáme, že se tam jednou vrátíme. Tys tam vyrostl, seš tam zvyklý, znáš ty lidi, kdežto my si jednou zase budeme muset zvykat.

Mně se to najednou všechno v hlavě obrátilo, vrátil jsem se do toho prázdného bytu a uvědomil jsem si, že má Karel pravdu, že to chci vlastně všechno zažít obráceně než dědeček, který postupně přišel úplně o všechno. Narodil se se zlatou lžičkou v puse, pak přišel o veškerý majetek, pak o vlast a svým způsobem i o rodinu tím, jak jsme byli rozděleni, pak i o zdraví. V Rakousku žil vlastně z podpory příbuzných, bylo to smutné dožití. Já jsem najednou po té Karlově řeči začal věřit, že se to všechno obrátí a že se jednou vrátím do Dymokur (rodového zámku, který Czerninové získali zpět v restitucích, pozn. red.). A když se to za pár let skutečně stalo, Karel, který to samozřejmě všechno sledoval, se okamžitě vrátil a byl k dispozici Václavu Havlovi.

Potom jsme se vídali spíš sporadicky a samozřejmě při rodinných příležitostech. Najednou neměl tolik času, ale vždycky si ho našel a přijel aspoň krátce, třeba aby tátovi popřál k šedesátinám.

Když pak v 2009 založil TOP 09, říkal jsem si, že mu něco dlužím. Naivně jsem tam poslal přihlášku a opravdu jsem si myslel, že zůstanu řadovým členem a jednou ho překvapím tím, že tam jsem.

 

Celý článek si můžete přečíst zde.

ČÍST VÍCE

10.12.2023

Předsedkyní TOP 09 bude nadále Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou strany se stal Vlastimil Válek

TOP 09 povede v příštích dvou letech opět Markéta Pekarová Adamová. Současná předsedkyně strany získala podporu delegátů na 8. celostátním sněmu. Prvním místopředsedou se stal Vlastimil Válek, který ve funkci vystřídal Tomáše Czernina. Ten zůstává řadovým místopředsedou. Delegáti za další místopředsedy zvolili Michala Kučeru, Martinu Ochodnickou a Matěje Ondřeje Havla.

ČÍST VÍCE
Předsedkyní TOP 09 bude nadále Markéta Pekarová Adamová. Prvním místopředsedou strany se stal Vlastimil Válek

11.11.2023

Tomáš Czernin: Jako TOP 09 jasně hlásáme, že Česko musí zrychlit

Tomáš Czernin: Jako TOP 09 jasně hlásáme, že Česko musí zrychlit

„Jsme exportní ekonomikou do velké míry závislou na Německu. Je však dobře, že hledáme cesty, jak naše hospodářství “nakopnout”. Jako TOP 09 jasně hlásáme, že Česko musí zrychlit. Pokud by se tak nestalo, ujel by nám vlak nejen v rámci našeho regionu. Nesmíme polevit,“ upozornil ve svém kandidátském projevu na místopředsedu TOP 09 Tomáš Czernin.

ČÍST VÍCE

11.11.2023

Protinacistickou roli české šlechty v Senátu připomněla konference i výstava

Osudy bývalé šlechty v době nacistické okupace Československa Německem na půdě horní parlamentní komory připomněla konference s názvem „Ve znamení tří deklarací.“ Akci uspořádal místopředseda Senátu Tomáš Czernin.

ČÍST VÍCE
Protinacistickou roli české šlechty v Senátu připomněla konference i výstava

29.9.2023

TOPlife č. 10 Myslíme na budoucnost!

TOPlife č. 10 Myslíme na budoucnost!

Na podzim i na jaře za vámi jedeme s naší roadshow, ve které vám představujeme program 4E. Ten je vizi České republiky jako státu, který je pevnou a sebevědomou součástí evropských struktur. Klade důraz na životní prostředí, ekonomickou prosperitu i svobodu jednotlivce.

ČÍST VÍCE

1.5.2023

Czernin: Byl jsem rád, že jsem nemusel odejít jako před pěti lety

Tomáš Czernin, příslušník rodu Czerninů a místopředseda Senátu, byl spokojen s inaugurací prezidenta Petra Pavla a řekl, že Pavel splnil to, co od něj očekával. 

ČÍST VÍCE
Czernin: Byl jsem rád, že jsem nemusel odejít jako před pěti lety

9.3.2023

Korespondenční volba? Češi v zahraničí nejsou odrodilci, dlužíme jim to, míní senátor Czernin.

Třetí přímá prezidentská volba přilákala k volebním urnám rekordní počet voličů – 70 procent. V zahraničí dokonce 80 procent, a to i přesto, že někteří voliči cestovali hlasovat tisíce kilometrů. Mělo by Česko umožnit krajanům korespondenční hlasování? „Je to dluh, který našim občanům v zahraničí dlužíme už hodně dlouho,“ říká senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

ČÍST VÍCE
Korespondenční volba? Češi v zahraničí nejsou odrodilci, dlužíme jim to, míní senátor Czernin.

31.1.2023

Czernin: Nikdo z krajanů v zahraničí na vlast nezanevřel

Czernin: Nikdo z krajanů v zahraničí na vlast nezanevřel

Během cest jsem se potkával s řadou Čechů, kteří trvale žijí za našimi hranicemi. Měl jsem tu čest být předsedou Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí. Nikdo z nich na svou vlast nezanevřel, ba naopak drtivá většina z nich zůstávala hrdými vlastenci a o dění doma se velmi intenzivně zajímala.

ČÍST VÍCE

20.12.2022

Královéhradeckou TOP 09 nově povede Matěj Ondřej Havel

Krajská TOP 09 si zvolila nové vedení. Krajskou organizaci nově povede poslanec PČR Matěj Ondřej Havel

ČÍST VÍCE
Královéhradeckou TOP 09 nově povede Matěj Ondřej Havel

28.11.2022

Vyjádření Tomáše Czernina k výročí pádu Berlínské zdi

Vyjádření Tomáše Czernina k výročí pádu Berlínské zdi

První místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin se vyjádřil ke třiatřicátému výročí pádu Berlínské zdi. Pro mou generaci byla zeď symbolem nesvobody a rozděleného světa, nikdy nepřestanu být vděčný, že stejně jako celá Železná opona padla, říká.

ČÍST VÍCE

9.11.2022

Předsedou Senátu byl zvolen Miloš Vystrčil, místopředsedy za ODS a TOP 09 Jiří Oberfalzer a Tomáš Czernin

V horní komoře Parlamentu ČR byla ve středu 2. listopadu zahájena ustavující schůze Senátu. Senátoři v roli předsedy zvolili Miloše Vystrčila (ODS), v roli místopředsedů na rovněž na návrhy senátorského klubu Jiřího Oberfalzera (ODS) a Tomáše Czernina (TOP 09).

ČÍST VÍCE
Předsedou Senátu byl zvolen Miloš Vystrčil, místopředsedy za ODS a TOP 09 Jiří Oberfalzer a Tomáš Czernin

2.11.2022

Czernin: Markéta Pekarová Adamová je žena na svém místě

Czernin: Markéta Pekarová Adamová je žena na svém místě

Když se podíváte, komu leží její práce "v žaludku", je to vizitka toho, že ji dělá dobře, říká o Markétě Pekarové Adamové senátor Tomáš Czernin. V rozhovoru mluví o agresivní kampani, kterou proti němu vedl kandidát hnutí ANO, i o útocích na předsedkyni TOP 09.

ČÍST VÍCE

26.10.2022

SPOLU: V prezidentské volbě podporujeme demokratické kandidáty

Na tiskové konferenci 4. října v Brně oznámili představitelé koalice SPOLU jednotný postup při prezidentské kampani 2023. 

ČÍST VÍCE
SPOLU: V prezidentské volbě podporujeme demokratické kandidáty

4.10.2022

Tomáš Czernin vyzývá senátní kandidáty ke slušnému vedení kampaně

Tomáš Czernin vyzývá senátní kandidáty ke slušnému vedení kampaně

Úroveň některých kampaní v letošních volbách byla signálem, že se česká společnost radikalizuje, já osobně se ale ke štvavé, nevybíravé a konfrontační kampani přidávat nebudu. Slušnost totiž nepokládám za slabost, říká Tomáš Czernin.

ČÍST VÍCE

27.9.2022

Spolu jsme podrželi domácnosti, firmy i nemocnice

Slibuji vám, že pokud mi dáte důvěru i ve druhém kole senátních voleb, které se koná už 30. 9. a 1. 10., budu nadále pokračovat v práci a prosazovat, aby následky války a energetické krize byly co nejmenší. V těžkých časech držíme SPOLU.

ČÍST VÍCE
Spolu jsme podrželi domácnosti, firmy i nemocnice

26.9.2022

Senátoři ODS a TOP 09 podpoří zastopování cen energií

Senátoři ODS a TOP 09 podpoří zastopování cen energií

Hlavním bodem dnešního jednání Senátu je novela energetického zákona, která obsahuje mimo jiné zastropování cen energií. Senátoři z klubu ODS a TOP 09 tuto novelu podpoří. O detailech mluví předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Nytra.

ČÍST VÍCE

20.9.2022

Naší odpovědností je předat dětem Česko v lepším stavu

Posledních šest roků uteklo jako voda. Život plyne rychleji tehdy, když máte to štěstí a děláte práci, která vás baví a naplňuje. Já takové štěstí měl, a to zejména díky vám, kteří jste mi dali ve volbách svou důvěru.

ČÍST VÍCE
Naší odpovědností je předat dětem Česko v lepším stavu

16.9.2022

Ursula Czerninová: neměnila bych

Ursula Czerninová: neměnila bych

Pro Tomáše Czernina jádro jeho života tvoří rodina a hodnoty s ní spojené, které přesahují do celospolečenského měřítka.

ČÍST VÍCE

16.9.2022

Co se nám v Senátu povedlo?

Rostoucí ceny energií trápí celou Evropu. Úkolem nás politiků je pomoci českým domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Schválení tarifu byla naše povinnost.

ČÍST VÍCE
Co se nám v Senátu povedlo?

16.9.2022

Mé hluboké české kořeny

Mé hluboké české kořeny

Otakar Czernin z Chudenic vyženil 1. srpna 1833 s hraběnkou Rosinou Cavriani, vdovou po Josefu Colloredovi, zámek a panství v Dymokurech. To je v majetku rodu Czerninů, jejichž kořeny v Čechách jsou doloženy k roku 1193, nyní v šesté generaci. Český národ Czerninové nikdy nezradili. 

ČÍST VÍCE

16.9.2022

Markéta Pekarová Adamová přijela podpořit kandidáta do Senátu na Jičínsku Tomáše Czernina

Kandidáta do Senátu na Jičínsku a současného senátora Tomáše Czernina přijela podpořit předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Společně navštívili Apropo Jičín, zámek Humprecht u Sobotky, obecní úřad ve Starých Hradech a závěrem středečního dne debatovali s voliči na téma My jsme Evropa. Doprovázel je poslanec za TOP 09 Matěj Ondřej Havel.

ČÍST VÍCE
Markéta Pekarová Adamová přijela podpořit kandidáta do Senátu na Jičínsku Tomáše Czernina

25.8.2022

MY JSME EVROPA

MY JSME EVROPA

Přijďte na debatu "MY JSME EVROPA" ve středu 24. 8. 2022 od 18:00 hod. do Penzionu a restaurace Lucie v Jičíně. 

ČÍST VÍCE

18.8.2022

Senátorský klub ODS a TOP 09: Vstup Švédska a Finska do NATO posílí naši bezpečnost

Senátoři se setkají například nad tématem plastových výrobků a jejich dopadů na životní prostředí, projednají také ratifikaci vstupu Švédska a Finska do NATO.

ČÍST VÍCE
Senátorský klub ODS a TOP 09: Vstup Švédska a Finska do NATO posílí naši bezpečnost

10.8.2022

Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti

Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti

Úsporný tarif na energie má domácnostem pomoci snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Podrobnosti tarifu stanoví vláda nejpozději v srpnu.

ČÍST VÍCE

27.7.2022

Vláda pomáhá a pomáhat bude. Možná ale bude muset prodat pivovar nebo nějaký hotel, říká Czernin

Koalice SPOLU bude v podzimních volbách do horní komory v devatenácti ze sedmadvaceti obvodů, ve kterých voliči rozhodnou o svých senátorech, postupovat koordinovaně. Ve zbylých osmi si nicméně jejich kandidáti budou konkurovat. Nejen o tom jsme hovořili s prvním místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. 

ČÍST VÍCE
Vláda pomáhá a pomáhat bude. Možná ale bude muset prodat pivovar nebo nějaký hotel, říká Czernin

15.6.2022

Senátorský klub ODS a TOP 09: Pachatelé válečných zločinů na Ukrajině musí být postaveni před soud

Senátorský klub ODS a TOP 09: Pachatelé válečných zločinů na Ukrajině musí být postaveni před soud

Na dnešním jednání Senátu vystoupí prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Po jeho projevu budou senátoři jednat mimo jiné o odsouzení válečných zločinů na Ukrajině. Na pořadu schůze je také novela zákona o střetu zájmů a stavebního zákona.

ČÍST VÍCE

15.6.2022

SPOLU do Senátu: Koalice na podzim postaví 19 kandidátů

Do Senátu jdeme v koalici SPOLU. Tříčlenná koalice, složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09, navazuje na úspěch z loňských voleb do Poslanecké sněmovny. Na podzim o hlasy voličů zabojuje 19 společných kandidátů. Vůlí ke spolupráci chceme voličům vzkázat, že SPOLU není jednorázový projekt, ale platforma pro dlouhodobou spolupráci demokratických politických stran.

ČÍST VÍCE
SPOLU do Senátu: Koalice na podzim postaví 19 kandidátů

14.6.2022

Senátoři v Chicagu: Podpora českých krajanů i rozvoj transatlantické spolupráce na všech úrovních

Senátoři v Chicagu: Podpora českých krajanů i rozvoj transatlantické spolupráce na všech úrovních

Hlavním úkolem zde pro ně byla podpora českých krajanů a rozvoje obchodních vztahů.

ČÍST VÍCE

6.6.2022

TOP 09 schválila další kandidáty do Senátu, kandidovat bude primátor Mostu nebo bývalý radní České televize

Výkonný výbor TOP 09 schválil kandidáty do Senátu pro letošní podzimní volby. TOP 09 bude nominovat v obvodu č. 58 Brno – město hlavního architekta města Brna Michala Sedláčka, v obvodu č. 28 Mělník bývalého člena Rady České televize Zdeňka Šarapatku a v obvodu č. 4 Most primátora Mostu Jana Paparegu. Výkonný výbor také schválil podporu pro kandidáty koalice SPOLU, kteří budou představeni v průběhu června.

ČÍST VÍCE
TOP 09 schválila další kandidáty do Senátu, kandidovat bude primátor Mostu nebo bývalý radní České televize

26.5.2022

TOP 09 schválila první pětici kandidátů do Senátu, kandidovat budou Pirk, Czernin nebo Růžička

TOP 09 schválila první pětici kandidátů do Senátu, kandidovat budou Pirk, Czernin nebo Růžička

Výkonný výbor TOP 09 schválil první pětici kandidátů pro letošní volby do Senátu. Kandidovat za TOP 09 bude v obvodu č. 22 – Praha 10, Dubeč, Štěrboholy kardiochirurg a emeritní přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk, v obvodu č. 37 – Jičín senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, v obvodu č. 25 – Praha 6 první místopředseda Senátu Jiří Růžička, v obvodu č. 7 – Plzeň-město starosta Přeštic Karel Naxera a v obvodu č. 31 – Ústí nad Labem ředitel gymnázia Alfréd Dytrt.

ČÍST VÍCE

7.4.2022

Czernin bude obhajovat senátorský post

Jsem potěšen důvěrou, kterou mi dnes TOP 09 vyslovila. Rád budu v práci pro naši zemi i pro náš region pokračovat.

ČÍST VÍCE
Czernin bude obhajovat senátorský post

7.4.2022

TOPlife č. 2/1 Stojíme za Ukrajinou

TOPlife č. 2/1 Stojíme za Ukrajinou

Dvacátý čtvrtý únor 2022 si všichni budou pamatovat jako ten den, kdy “beránka vlku se zachtělo”. Ruský diktátor Putin ztratil zbytky zdravého rozumu a rozhodl smlsnout si na bratrské Ukrajině. Agresor toužil po tom, aby se Evropa a Západ názorově rozpadly, aby lhostejnost zvítězila nad solidaritou a Ukrajina zůstala osamocena napospas svému osudu.

ČÍST VÍCE

5.4.2022

Senátorský klub ODS a TOP 09: Jednoznačně podpoříme vyslání našich vojáků na Slovensko

Senátoři ODS a TOP 09 na dnešní schůzi podpoří soubor návrhů zákonů tzv. „Lex Ukrajina“. S vysláním našich vojáků na Slovensko taktéž souhlasí. Zároveň chtějí do dnešního programu zařadit bod, který bude reflektovat jednání Rady Evropy, na kterém se odhlasovalo vyloučení Ruské federace.

ČÍST VÍCE
Senátorský klub ODS a TOP 09: Jednoznačně podpoříme vyslání našich vojáků na Slovensko

17.3.2022

Tomáš Czernin: Ukrajinci bojují i za naši svobodu

Tomáš Czernin: Ukrajinci bojují i za naši svobodu

Ruská agrese představuje nebezpečí pro celou Evropu. Jen s naší pomocí má Ukrajina šanci Putina porazit. Cesta premiéra Fialy do Kyjeva podle Tomáše Czernina jasně ukázala, že Ukrajince neopustíme.

ČÍST VÍCE

16.3.2022

Senátorský klub ODS a TOP 09: Podpoříme možnost zapojení českých občanů do obrany Ukrajiny

Senátoři projednají návrh na umožnění zapojení českých občanů do obrany Ukrajiny nebo usnesení Stálé komise Senátu pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků, která se zabývala sankcemi vůči Rusku a Bělorusku.

ČÍST VÍCE
Senátorský klub ODS a TOP 09: Podpoříme možnost zapojení českých občanů do obrany Ukrajiny

2.3.2022

Czernin: Vnímám, že se společnost radikalizuje a lidé ztrácí elementární slušnost

Czernin: Vnímám, že se společnost radikalizuje a lidé ztrácí elementární slušnost

Rozhovor s potomkem rodu Czerninů z Chudenic, majitelem zámku Dymokury, lesníkem a zemědělcem, ale taky senátorem za volební obvod číslo 37 Jičín - Nymburk za TOP 09 Tomášem Czerninem v Dobrém ránu.

ČÍST VÍCE

23.2.2022

Czernin: Zeman má svérázný výklad ústavy, do jmenování ministrů nemá mluvit

Samozřejmě, pan prezident Zeman má občas svérázný výklad ústavy a toho, co si může dovolit. Přitom i v jeho zájmu by mělo být, aby nová vláda začala co nejrychleji pracovat, aby se řešily velké problémy, které máme a o kterých jsme už mluvili.

ČÍST VÍCE
Czernin: Zeman má svérázný výklad ústavy, do jmenování ministrů nemá mluvit

23.11.2021

"Naším programem

je selský rozum

a řešení problémů."

KONTAKT

POSLAT DOTAZ

Opište Captcha

Tomáš Czernin

tomas.czernin@top09.cz

TOP 09

Opletalova 1603/57, 110 00 Praha 1

Tel.: 255 790 999