Czernin: Markéta Pekarová Adamová je žena na svém místě

26.10.2022
Czernin: Markéta Pekarová Adamová je žena na svém místě

Senátní volby byly vyhrocené, Tomáš Czernin křeslo v horní komoře Parlamentu ČR obhájil v často nefér vedené kampani. Jeho soupeř Jaromír Dědeček z hnutí ANO totiž podle příslušníka vinořské větve rodu Czerninů postupoval dle stranických notiček a nebál se využívat celou řadu podpásovek. Jak to majitel zámku Dymokury vnímal? A jaká je podle něj budoucnost TOP 09?

Váš soupeř se ve druhém kole senátních voleb nebál vyrazit s poměrně ostrou kampaní. Jak jste vnímal to, co o vás on, potažmo hnutí ANO, šířili?

Ještě jednou děkuji voličům. Jejich podpora mi i během kampaně dodávala sílu, protože takovou míru agrese a nevraživosti jsem před šesti lety při své minulé kandidatuře nezažil. Ostrá kampaň byla vizitkou mého soupeře pana Dědečka, a především hnutí ANO. Na jejich úroveň jsem se nesnížil a troufnu si říct, že to nakonec voliči ocenili. Zatímco pan Dědeček ve své kampani plnil do slova a do písmene agresivní noty, které mu "na klíč" připravil marketingový tým Andreje Babiše. Bylo to vidět, kdy jsme proti sobě stanuli v televizní debatě.

Jedním z argumentů hnutí ANO bylo, že pobíráte dotace na své podnikání. Můžete se v jejich výši měřit třeba s panem Babišem?

Vzhledem k tomu, že na dotacích loni získal Agrofert ze svěřenského fondu Andreje Babiše přes 2,2 miliardy korun, může se s ním měřit skutečně málokdo. Já určitě ne.

Co vám na kampani pana Dědečka přišlo jako největší podpásovka?

Politika mě naučila, že člověk musí být připraven na ledacos, třeba i na nevybíravou kampaň. Nicméně některá lživá obvinění ze strany pana Dědečka přímo útočily na mou manželku, kterou osočoval z toho, že snad bere nějaké dotace. Rád bych to uvedl na pravou míru. Má paní zasvětila značnou část produktivního věku péči o potřebné v charitě. I proto jsem pana Dědečka vyzval v televizní debatě, aby se mé paní omluvil. Neučinil tak, což o něčem vypovídá.

Jak vidíte budoucnost TOP 09? Jak musí strana začít komunikovat, aby se stabilizovala v parlamentu?

TOP 09 v Parlamentu "stabilizovaná" samozřejmě je. Oproti poslednímu volebnímu období jsme nejenom zdvojnásobili počet našich poslanců, ale také jsme se stali stranou vládní. Velmi dobře si pamatuji na rok 2016, kdy jsem se stal senátorem poprvé. Spolu s Jiřím Růžičkou jsme byli v Horní komoře jedinými nominanty TOP 09. Dnes náš hlas rezonuje mnohem silněji. Po podzimních volbách tvoříme ve společném klubu s ODS nejsilnější frakci v Senátu. Druhé housle určitě nehrajeme.

Dobře, ale to hovoříme o Senátu. Podle průzkumů by se však TOP 09, pokud by kandidovala samostatně, vůbec nedostala do sněmovny. Pojďme k té komunikaci, jak ji pojmout?

Budeme se snažit nadále zvýrazňovat témata, která jsou TOP 09 nejbližší, tedy důležitost našeho členství v NATO a EU, péči o životní prostředí a důraz na energetickou soběstačnost a bezpečnost našich obyvatel. Rezonovat určitě bude i konkrétní práce našich ministrů. Vlastimil Válek má jasně stanovené priority, kterými jsou léčba i prevence onkologických i vzácných onemocnění, ale také očkování. Helena Langšádlová zase pracuje na tom, aby se znalosti z akademického a vědeckého prostředí efektivně přenášely do praxe.

Co paní předsedkyně Pekarová Adamová, je správnou volbou?

Ano, jsem přesvědčen o tom, že je Markéta Pekarová Adamová žena na svém místě, v tomto ohledu není co řešit. Když se podíváte na to, kterým lidem leží její práce "v žaludku", pak je to vizitka toho, že ji patrně dělá dobře. Možná nejlepším oceněním je, že ji letos hradní kancelář ani nepozvala na ceremoniál k 28. říjnu. Rád bych podotknul, že výroky, které ji často její kritici vyčítají, bývají zpravidla buď vytržené z kontextu, nebo vymyšlené úplně.

(celý rozhovor zde)

Zdroj: ČtiDoma.cz, 26.10.2022

,