Czernin: I ve sporech s Kalouskem umím třísknout do stolu

7.10.2019

Andrej Babiš řídí ve svůj prospěch celý stát. To lidi prohlédnou, stejně jako jeho minulost. On nedělá politiku, ale velmi šikovný marketing. A to mu nemůže vydržet věčně.

Czernin: I ve sporech s Kalouskem umím třísknout do stolu

Musíme co nejrychleji začít se sbližováním na pravici, do sněmovny bychom mohli jít společně s ODS, říká kandidát na šéfa TOP 09 TOMÁŠ CZERNIN. Mluví o tom, proč chce vést topku, jak pro ni plánuje získat venkovské hlasy nebo proč považuje slova o opoziční špíně ve sněmovně za hulvátství. A vyvrací, že by byl něčí loutka: „Vždy jsem měl svoji hlavu.“

Je to opoziční a senátorská špína, citovala i o Vás ministryně financí Alena Schillerová z SMS, která jí údajně přišla při projednávání ústavní žaloby na prezidenta. Vyzval jste ji k rezignaci. Skutečně jde o tak závažný výrok?

Je to pošpinění demokratické instituce. Senát je tu od toho, aby hájil ústavu. A jestli ministryni vyjde něco podobného z pusy, tak byť tvrdí, že jen citovala z došlé zprávy, je to neomluvitelné. Kdybych já citoval bez dalšího komentáře z některých zpráv, které dostávám, budou mě také považovat za hulváta. To si ústavní činitel, natož ministr, v žádném případě nemůže dovolit. Myslel jsem, že ta doba už je pryč.

Jste na to citlivý i proto, že jste podobné invektivy slýchal za komunistů, když vašemu rodu sebrali majetek?

Proto jsem ostatně ministryni financí napsal, že takhle nacisti nazývali občany židovského původu a komunisti svoje odpůrce. Slyšel jsem, že o nás za komunismu někteří podobně mluvili, ale pokud si pamatuji, nikdo se nám to ani tehdy neodvážil říci do očí. To není přecitlivělost, jen bychom na to neměli zapomínat. Je vidět, že paní ministryně asi žije v trochu jiném světě než já. Je to nejen napadení ústavní instituce, je to zkrátka hulvátství.

Na druhou stranu před pár dny napsal europoslanec Starostů a nezávislých Stanislav Polčák, že by možný souboj prezidenta s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem mohla rozhodnout příroda. Nepřispívají k hrubnutí společnosti politici z celého spektra tím, jak neustále posouvají hranice toho, co si dovolí říct?

To bylo jednoznačně přes čáru, to si měl pan europoslanec rozmyslet. Ani nevím, jestli se za to omluvil. Já bych něco takového nikdy neřekl.

Pojďme k TOP 09. Za několik týdnů vás čeká volební sněm, kde kandidujete na předsedu. Proč byste se právě Vy měl stát novým šéfem topky?

Přemýšlel jsem o tom dlouho. Možná si pamatujete, že jsem k tomu byl některými členy vyzýván už po volbách v roce 2017, kdy na sebe Miroslav Kalousek vzal odpovědnost za nedobrý volební výsledek. Byl tehdy jediný, byť tu odpovědnost rozhodně nenesl sám. Já byl ale teprve rok v Senátu, a hlavně jsem neměl vyřešené firemní věci, aby hospodářství fungovalo i bez mé neustálé přítomnosti. Teď už mám v Senátu své pevné místo a ve firmě stačí, když se ukážu pár hodin týdně. Mám výborného agronoma, lesmistra i porybného, pomáhají synové. Mám tak čas i chuť topce pomoci a dát jí nový impulz.

Ale proč by Vás členové měli volit?

Vážně přemýšlet jsem o tom začal na jaře, měl jsem pocit, že jsou členové dezorientováni a ztrácejí motivaci k práci. Je potřeba jim nalít novou energii do žil. TOP 09 je skutečně originální, konzervativní, proevropská strana, která má na to být výš, než dnes je. Zašel jsem proto s nápadem kandidovat za Karlem Schwarzenbergem, který mě jednoznačně podpořil a řekl, ať do toho jdu. To samé Miroslav Kalousek. Je to pro mě dost důležité, protože jde o zakladatele naší strany.

Zmínil jste Karla Schwarzenberga s Miroslavem Kalouskem, já přidám ještě Jiřího Pospíšila. Kam chcete TOP 09 posunout, co byste oproti jejich předsednictví rád změnil?

Často se zdůrazňuje, že našimi hlavními voliči jsou lidé z města. A když jsem řekl, že bych byl rád aktivnější na venkově, bylo mi dokonce podsouváno, že si přece nesmíme dovolit přijít o městské voliče. Já si jich nesmírně vážím a rozhodně o ně přijít nechci. Nakonec kdybychom v roce 2017 neměli Prahu, která nás zachránila, nedostaneme se do sněmovny. Městská nátura mi není nijak vzdálená, přestože jsem vesničan. Ale my prostě musíme být aktivní směrem do vesnic, jen města už příště nemusejí stačit. Témat pro venkov, jež může zvednout topka, je opravdu dost. To je to nové, co mohu přinést.

Jaká například?

Tak třeba v Městci Králové sice stále máme záchranku, ale už jezdí bez lékaře. Šušká se o zrušení policejní stanice, může skončit pracovní úřad, mluví se o omezování finančních úřadů. To vše po ranách, které vesnice zažily kvůli EET se zavíráním obchůdků a hospod. Já si pamatuji dobu, kdy jsem si o občanský průkaz žádal v Dymokurech, teď kvůli tomu musím do Poděbrad. Možná to někomu přijde banální, ale to je jedna komplikace za druhou. Stát má občanům sloužit, a ne je neustále šikanovat, šmírovat a ztěžovat jim život. TOP 09 se musí zaměřit na běžné problémy běžných lidí. Od toho tu politici jsou, aby je řešili. Po republice je řada míst, kde máme například starostu či radního. Vždy záleží na konkrétním člověku. Musíme začít se spanilými jízdami, objíždět regiony s těmito úspěšnými lidmi, jakýmisi našimi buditeli. Ti ostatním ukážou, že to jde. Také chci, abychom pro každou problematiku měli osobnost, která se jí zabývá a zaměřuje se na ni.

Myslíte něco jako stínovou vládu?

Ano, jsem přesvědčen, že nám to pomůže. Určitě by to fungovalo, propojilo a rozhýbalo členy, kteří by s těmito stínovými ministry mohli komunikovat na ideových konferencích. Potřebujeme vybudit nejen voliče, ale i členskou základnu. Musíme nastartovat vnitřní život. A musíme to udělat rychle.

Mluvit více s regiony, vybudit členy, zajímat se o lidi na venkově. Není to trochu utopie ve chvíli, kdy má TOP 09 v průzkumech kolem pěti procent a bojuje o přežití? Proč by vás lidé měli jít volit?

Protože děláme odpovědnou politiku pro budoucnost. Je to alternativa k současné vládě, která myslí jen na teď, rozhazuje a kupuje si voliče úplně nesmyslnými bonbonky. V porovnání s krizí se vůbec neinvestuje, odnášejí to zejména věda a vzdělání. Nám ale přece musí jít o příští generaci, to je ta naše budoucnost. Věřím, že na to lidé uslyší.

Je pro vaše přežití klíčová spolupráce se Starosty a nezávislými? Nedodali by vám právě oni onu chybějící regionální strukturu, což byl ostatně před lety původní plán?

Já tu spolupráci považuji ne za nutnou, ale přímo za naši povinnost. Sám jsem v Senátu členem klubu Starostů, takže jsem rád, že se obnovili a že vyjednáváme o spojenectvích v krajských volbách. A myslím, že bychom měli více spolupracovat i s dalšími. V téhle zemi jde o zachování demokracie, je potřeba napnout všechny síly. Máme dva roky na to, abychom zmobilizovali nejen sebe, ale i strany, jež jsou nám hodnotově blízké. V situaci, kdy naši zemi uchvátil oligarcha a hlasy tu sbírají populisté a extremistická uskupení, je demokracie skutečně ohrožena. A rozdíly, které mezi těmi stranami jsou, se díky tomu otupily. Umím si představit, že bychom do sněmovny mohli kandidovat na společných kandidátkách i s ODS. V evropských volbách je to složitější, ale ve vnitřní politice tak zásadní rozpory nemáme. Jednání se musejí rozeběhnout hned po našem sněmu, takže za necelé dva měsíce. U nás to ale dopadne dobře.

Jak to?

Jsme dva kandidáti, já a Markéta Pekarová Adamová. Ona je skutečně pracovitá a viditelná tvář TOP 09. I kdybych jako předseda neuspěl, kandidoval bych zřejmě na prvního místopředsedu a doufám, že obráceně by to bylo stejné. Můžeme spolu udělat velice dobrý tandem. A co je důležité – oba chceme užší spolupráci s ostatními stranami.

Markétu Pekarovou Adamovou chválíte, proč by vlastně neměla být předsedkyní ona? V minulosti ji podporoval Miroslav Kalousek, má dobré vztahy s Jiřím Pospíšilem a mediálně je asi známější než Vy…

Já se nebudu bránit, když vyhraje. Ale svou kandidaturu jsem vyhlásil 21. června a do té doby jsem od ní pouze slyšel, že kandidovat nechce. Tak jsem se do toho vrhl po hlavě. Markéta je ve vysoké politice možná déle a díky tomu je viditelnější, ale já jsem o pár let starší, patřím spíše do generace jejích rodičů a mám více životních zkušeností. A asi i delší zkušenosti v komunální politice. Mám svůj životní příběh, žil jsem chvíli v zahraničí, poté jsme s otcem postavili na nohy naše hospodářství, které nám po komunistech bylo navráceno v úplných ruinách. Myslím, že TOP 09 mohu svými zkušenostmi dobře sloužit.

Štvou Vás pak slova o tom, že jste jen loutkou, prodlouženou rukou či satelitem Miroslava Kalouska? A nejste?

Trochu mě to mrzí, přiznávám. Protože opravdu nejsem zvyklý být něčí loutka. S Karlem Schwarzenbergem mám blízký vztah, možná skoro tatínkovský. Oni také s tatínkem byli kamarádi odmalička. S Miroslavem Kalouskem bychom mohli být tak maximálně sourozenci, ale určitě pro mě není člověk, před kterým by se mi roztřásla kolena. Jsem sice příznivcem smírných řešení a rád se sporům vyhýbám, ale když nastane něco, co mě rozčílí, do stolu třísknout dokážu. I v debatách s Miroslavem Kalouskem. Já měl vždycky svou hlavu.

Říkáte, že by Kalousek mohl být i v novém předsednictvu, jež stranu povede do voleb, ale pro některé vrcholné politiky Starostů a nezávislých byl právě on jedním z hlavních důvodů přerušení užší spolupráce. Nebude to problém?

Myslím, že by si Starostové a nezávislí měli uvědomit, že to byl právě Miroslav Kalousek, kdo je do vysoké politiky dostal. Když jsem kandidoval v roce 2010 do Senátu, byl jsem úplný nováček, a po vyhlášení volebních výsledků jsem se Kalouska zeptal – a zdůrazňuji, že to byla hloupá otázka – na jak dlouho vidí to podivné manželství se STAN? A on se na mě obořil, že to není žádné podivné manželství, ale strategické partnerství a jeho dítě, které si nenechá vzít. Byl to jeho nápad a jeho dílo. Věřím, že nám Starostové nebudou mluvit do personální politiky. My to také neděláme. Silnější partner pro ně přece musí být výhodou. A myslím si, že Kalousek do předsednictva patří, je to zkušený politik a ve sněmovně nejlepší rétor.

Jste ještě vůbec silnějším partnerem? Nepřevzali tu roli už Starostové a nezávislí?

To neumím posoudit, teď vyšel průzkum, kde jsme na tom byli stejně. My potřebujeme to, co STAN určitě nechybí, a to je sebevědomí. Ze stejných preferencí, z nichž my jsme byli nešťastní a možná i trochu zoufalí, měli oni radost a plácali se po ramenou. To se musíme naučit.

Nejste dnes vy, STAN, ale třeba i lidovci pro voliče zaměnitelní? Podobné strany se stejně nízkými preferencemi…

Jasně, koneckonců než vznikla TOP 09, byl jsem v Dymokurech zastupitelem a místostarostou jako nestraník za KDU-ČSL. A ta strana mi byla dlouhodobě nejbližší, dokonce jsem váhal, zda nemám vstoupit. Jen na mě měla až příliš široký záběr od konzervativních až po některé socialistické názory. Možná i to byl důvod, proč část členů odešla a založila právě TOP 09, za což jsem velmi vděčný. Některým voličům ty strany možná mohou splývat, ale rozdíly u nich jednoznačně jsou. My stojíme na křesťanských, židovských a antických základech, což je mi milejší než si dělat patent na křesťanství. A pokud jde o Starosty, ti nejsou v pravém slova smyslu strana, takže nemají žádnou ucelenou ideologii.

Bude takový rozdíl stačit na to, aby se TOP 09 ještě příště dostala do sněmovny?

Jsem přesvědčen, že náš potenciál je mnohem silnější, než ukázaly poslední volby, zejména ty sněmovní v roce 2017. Mně se také podařilo v době, kdy už jsme zdaleka nebyli na vrcholu, vyhrát senátní volby a ve druhém kole porazit kandidáta hnutí ANO. Jde to. To hnutí i Andrej Babiš porazitelní jsou.

Kdo tedy podle Vás Babiše porazí? Zatím to pro něho v preferencích vypadá na bezstarostnou jízdu.

Věřím tomu, že u nás převažují přemýšliví voliči, že jim to dojde. On říká, že chce řídit stát jako firmu. Já také řídím firmu a jako každý ji řídím ve prospěch svůj, své rodiny a svých zaměstnanců. Andrej Babiš řídí ve svůj prospěch celý stát. To lidi prohlédnou, stejně jako jeho minulost. On nedělá politiku, ale velmi šikovný marketing. A to mu nemůže vydržet věčně.

Zdroj: Týden, Filip Nachtmann, 7.10.2019