Czernin: TOP 09 musí být víc sexy

27.10.2019

Bavili jsme se o tom, jak udělat naši politiku atraktivnější. Podle mě bychom se měli vrátit k optimistickým počátkům, třeba oprášit heslo Neusmát se na někoho každý den je zločin, ale hlavně Zásady, ne výsady.

Czernin: TOP 09 musí být víc sexy

Senátor a místostarosta obce Dymokury Tomáš Czernin se sice pyšní rodokmenem sahajícím do 12. století, ale dětství a mládí prožil jako obyčejný Čech. Jeho otec jezdil se sanitkou, on pracoval jako projektant. Život se mu změnil po roce 1992, kdy Czerninové v restitucích dostali zpět rodinné sídlo. Tomáš Czernin se začal starat o zámek, les, hospodářství. A také se zapojil do komunální a poté celostátní politiky. V listopadu bude kandidovat na předsedu TOP 09. „V životě se mi splnila všechna přání, tak teď také musím zkusit něco, co třeba nemusí vyjít, a kdyby ano, nebude to snadná mise,“ míní Tomáš Zachariáš Josef Maria Děpolt Rudolf Kazimír Hostislav hrabě Czernin.

Není nerozum chtít se v době Donalda Trumpa, Borise Johnsona, Viktora Orbána či Andreje Babiše postavit do čela konzervativní strany?

Naopak, doba si to přímo žádá. Lidé, jež jste jmenovala, jsou populisté, kteří si vymýšlejí nebezpečí, aby lidem mohli slibovat, že je před nimi ochrání. Já si ale nemyslím, že politika by měla být postavena na nahánění strachu. Měla by se dělat optimisticky, byť odpovědně a s výhledem do budoucna. V našem okolí jsou politici, kteří to dokážou, například Sebastian Kurz v Rakousku dal lidové straně úplně nový vítr, pod jeho vedením se členstvo nadechlo a má chuť znovu pracovat. Tak podle mě vypadá pozitivní alternativa vůči populistům.

Andrej Babiš by určitě oponoval, neboť svoje kampaně staví na pozitivních vizích, v nichž Česko vykresluje jako zemi plnou šikovných a schopných obyvatel, která má na to být na špičce EU. A výsledky má v tomto směru dobré. V čem je to populistické?

Slova a skutky jsou něco jiného. Každá rodina se v dobrých časech snaží ušetřit peníze na horší období. Za Andreje Babiše se ale rozhazuje, aby se premiér mohl plácat po rameni, kolik vydává třeba na vědu a vzdělání. Mluví přitom o absolutních číslech, která procentuálně neodpovídají růstu ekonomiky. V dobách krize se na tyto oblasti v poměru k HDP vydávalo víc. Deficitní rozpočet je už úplně nepochopitelný.

TOP 09 se nelíbí, když vláda přidává důchodcům, učitelům, zdravotníkům?

U důchodců je to jenom zdání, poměr výše důchodů k platům se neustále snižuje. Ceny a reálné mzdy rostou daleko rychleji než penze.

Jak byste to dělali vy, kdybyste byli ve vládě?

Hlavně je naprosto nezodpovědné, že Sobotkova a nyní Babišova vláda zastavily nebo zrušily všechny reformy svých předchůdců. Známkou demokracie je pokračovat v rozdělaném díle bez ohledu na to, zda za ním stála pravice či levice. A pokud se jim reforma nelíbila, měly ji opravit, nebo předložit novou.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD v prosinci představí nový penzijní koncept, který má nejen narovnat křiklavé nespravedlnosti, ale bude se opírat o tři pilíře včetně nultého, v němž stát bude garantovat minimální důchod. Co tomu říkáte?

Přichází to pozdě. S alternativou měli přijít před šesti lety, za tu dobu v tak důležité oblasti neudělali nic.

Je vůbec něco, zač byste hnutí ANO coby dominantní vládní stranu pochválil?

My jsme opoziční strana, která tu není od toho, aby vládu chválila. Nenapadá mě nic pozitivního, z mého pohledu předvádí populistické nakupování hlasů, nikoli odpovědné vládnutí.

A co názor, že díky příchodu Andreje Babiše do vlády se utnula chapadla korupční chobotnice, která tu vyrostla za vlád ODS a ČSSD?

Sám premiér Babiš je v obrovském střetu zájmů, takže je to především on, kdo by ve vládě vůbec sedět neměl. Já podnikám, řídím vlastní firmu, a to ve prospěch svůj, své rodiny a spolupracovníků. Pan Babiš chce ale řídit jako firmu Českou republiku, a to ve svůj prospěch. Má hlavní slovo, když jde o metodu rozdělování dotací, což je naprosto nepřijatelné. Minulé vlády byly možná s podnikatelským prostředím svázány různými chapadly. Pak je ovšem zvláštní, že v té době on získal svůj obrovský majetek.

TOP 09 vzlétla v době svého vzniku jako kometa, v roce 2010 získala přes 16 procent hlasů, pak ale přišel útlum a dnes osciluje kolem pětiprocentní hranice. Čemu to přisuzujete?

TOP 09 je strana pro odpovědné a odvážné lidi, kteří myslí na budoucnost. Stát chtějí mít jako partnera, ne jako nepřítele, který je šikanuje a šmíruje. My jim nabízíme slušný program. Voliče, kteří od nás odešli, bych přirovnal k nevěrným partnerům. Našli si někoho jiného a my je teď musíme dostat zpátky, přesvědčit je, že jsme lepší.

Jak to chcete udělat?

Musíme být víc sexy.

Mluvil jste o tom s členy TOP 09, které jste teď objížděl během velkého turné napříč republikou?

Bavili jsme se o tom, jak udělat naši politiku atraktivnější. Podle mě bychom se měli vrátit k optimistickým počátkům, třeba oprášit heslo Neusmát se na někoho každý den je zločin, ale hlavně Zásady, ne výsady.

Opravdu si myslíte, že to půjde, když projekt TOP 09 Miroslav Kalousek svázal především se jménem Karla Schwarzenberga?

To byla úžasná doba, kdy stačilo vyvěsit Karlův plakát, a voliči se hrnuli. Ty časy se nevrátí, ale věřím našim přemýšlivým příznivcům. Nedávno jsem se setkal se třemi mladými členy TOP 09, kteří se dřív o politiku nezajímali, ale teď se rozhodli převzít spoluzodpovědnost za vývoj země. Přečetli si programy všech stran a ten náš jim byl nejbližší. To mě naplňuje optimismem.

Není vaše kandidatura na předsedu TOP 09 jen další marketingový tah Miroslava Kalouska, kdy má na plakátech přilákat pozornost další šlechtic s rodokmenem sahajícím do 12. století?

Nemůžu za to, s jakým příjmením jsem se narodil. Moji předkové pro mě znamenají závazek pokračovat v jejich díle a něco pro naši zemi aktivně dělat. Kandidatura na předsedu je moje rozhodnutí, byť jsem se radil s mnoha lidmi, mezi prvními s Karlem Schwarzenbergem. K němu mám trochu synovský vztah, protože byli s tatínkem kamarádi. S Miroslavem Kalouskem, který je zhruba o rok starší než já, je to jiné, mohli bychom být spolužáci nebo kamarádi.

Rozhodně je jiným typem politika než vy, razantní, ironický, zarputilý, svým stylem dokáže protivníka vytočit. Nežádá současnost právě takové ostrostřelce?

O Czerninech se říká, že jedna z jejich typických vlastností je vztek. Dokonce si myslím, že díky vstupu do politiky jsem méně vzteklý. Když se nabízím voličům, musím se k nim chovat vlídněji. Pokud mě ale něco rozčílí, mám problém nepraštit do stolu.

Kdy jste byl naposled vzteklý?

Vytočila mě paní ministryně Schillerová svými řečmi o senátní a opoziční špíně. Tak mluvili nacisti o občanech židovského původu a komunisti o politických odpůrcích.

Upřesněme, že neříkala svůj názor, ale citovala nějaký e-mail od občana, který sledoval jednání o ústavní žalobě na prezidenta Zemana.

Říkala to ve sněmovně a ministryně demokratické země si něco takového nemůže dovolit.

Uvědomujete si, že v dnešní době skoro všechna tabu padla a politici si mohou dovolit říkat vlastně cokoliv?

Bohužel máte pravdu, politika se stala vulgárnější, ale to neznamená, že si z toho máme brát příklad. Demokracie je umění domluvit se a vyžaduje hledání smírných řešení. Ve své firmě rozhoduji já a nesu za to plnou odpovědnost. Něco jiného už je obecní zastupitelstvo, které musí brát ohled na své voliče a nacházet společná řešení. Totéž platí o vysoké politice.

Zdroj: Denik, 25.10.2019