Czernin: Vláda absolutně selhala, ale teď je hlavní situaci zvládnout

18.3.2020

Na hledání viníka nedostatku roušek i chybných kroků v krizovém managementu bude ještě času dost. Teď je nejdůležitější soustředit se na to, abychom krizi zvládli.

Czernin: Vláda absolutně selhala, ale teď je hlavní situaci zvládnout

Senát na dnešní schůzi projednal aktuální situaci v České republice v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a přijal usnesení, ve kterém konstatuje, že premiér nepostupoval v souladu s právním řádem, když oddaloval svolání Ústředního krizového štábu. Dále Senát vyzval vládu, aby postupovala v souladu se zákonem o krizovém řízení a bez prodlení poskytovala občanům úplné a pravdivé informace.

„Občané budou dodržovat vládní opatření, pokud budou mít alespoň základní důvěru v to, že jim vláda říká pravdu a kroky vlády jsou ve prospěch nás všech. Proto jsme vyzvali vládu, aby občanům poskytovala neprodleně pravdivé a úplné informace. Nesmí se stávat, že informace, která jeden den zazní na tiskové konferenci vlády, se za pár dní ukáže jako nepravdivá. V komunikaci vláda dnes selhává a selhává i premiér v krizovém řízení. Dnes musíme jednat okamžitě. Za chybný krok považuji především pozdní svolání Ústředního krizového štábu. Takto důležitý krok se zřejmě odkládal jen kvůli tomu, aby v očích veřejnosti nehrál premiér Babiš druhé housle,“ říká senátor a 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin

„Na hledání viníka nedostatku roušek i chybných kroků v krizovém managementu bude ještě času dost. Teď je nejdůležitější soustředit se na to, abychom krizi zvládli. A já věřím, že to společně dokážeme,“ dodává Czernin.

Senát zároveň oceňuje obětavou práci zdravotníků a všech pracovníků, kteří jsou v první linii boje s pandemií koronaviru.

„Chtěl bych velice poděkovat. Všichni zdravotníci mají mou hlubokou úctu a obdiv. Ten si ovšem zaslouží také všichni policisté, hasiči, úředníci, pošťáci, prodavači a prodavačky i ostatní lidé, kteří se zkrátka starají o to, abychom si všichni mohli zajistit základní životní potřeby,“ dodává 1. místopředseda TOP 09.

„V neposlední řadě děkuji také všem, kteří se chovají zodpovědně a dodržují opatření vlády.

Jestli pandemie přinesla něco pozitivního, pak je to jasná ukázka toho, že se k sobě stále dokážeme chovat hezky, pomáhat si a táhnout za jeden provaz,“ uzavírá senátor Czernin.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09