Czernin: Vyznamenání pro Prymulu? Ještě jsme nevyhráli. Vláda jedná zmateně

7.4.2020

Senátor Tomáš Czernin spustil petici nazvanou Demokracie nesmí umřít na COVID-19, v níž reaguje na některé kroky vlády Andreje Babiše. 

Czernin: Vyznamenání pro Prymulu? Ještě jsme nevyhráli. Vláda jedná zmateně

Senátor Tomáš Czernin spustil petici nazvanou Demokracie nesmí umřít na COVID-19, v níž reaguje na některé kroky vlády Andreje Babiše. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje, proč se rozhodl právě pro sběr podpisů, a jak vnímá aktuální situaci v České republice.

Co bylo hlavním impulzem pro vznik této petice?

Minulý týden mě dost vytočil návrh pana ministra obrany (Lubomíra Metnara – pozn. red.) na posílení pravomocí vlády a premiéra v době krize. Říkal jsem si, že je to velmi nebezpečná situace, vždyť vidíme, co se děje například v Maďarsku. Jde o omezení práv občanů a osobně v tom vidím přímé ohrožení demokracie. Říkal jsem si, že se s tím něco musí dělat.

Jako zákonodárce ale máte i jiné možnosti než petici, ne?

V situaci, kdy lidé mají omezené možnosti projevit svou vůli, jelikož nemohou demonstrovat, je potřeba, abychom my, zákonodárci, bili na poplach. Cítil jsem potřebu upozornit na to, že existuje petiční právo, proto jsem to nastartoval.

Máte pocit, že vláda zneužívá situaci k omezování demokracie?

Pan premiér sice kroky Lubomíra Metnara označil za hloupost, ale vzápětí se ukázalo, že pan ministr byl pověřen usnesením Bezpečnostní rady státu, aby návrh na vládu přinesl. Předseda vlády o tom určitě vědět musel, což je známka toho, že se Babiš chová tak, aby před občany byl tím dobrým a laskavým vůdcem, který o ně má starost, ale ve skutečnosti se snaží čím dál tím víc strhnout moc na sebe. To usnesení to dokazuje. Jde o nebezpečnou situaci. Když se podívám na průběh té současné nákazy, připomeňme si, že opozice byla „plácnutá hadrem“, když se dotazovala na to, zda jsme připraveni na případnou epidemii. Bylo řečeno, že všeho je dost. Pak vyšlo najevo, že nemáme nic. Premiér se i tak neustále bije v prsa a říká, že se o lidi postará, že všechno zajistí. Některá jeho prohlášení, jakým bylo třeba to, že někam osobně poveze roušky v době, kdy nikde žádné nebyly…, to je vážně jen populismus.

Co může dělat Senát a co by celkově měla dělat opozice?

V Parlamentu mohou poslanci interpelovat ministry. Ti se tomu snaží vyhýbat, zvlášť pak pan premiér. My jako senátoři můžeme vládu k něčemu vyzvat, otázkou je, do jaké míry to bude reflektovat.

Občané, kteří nejsou nikam zvoleni, mohou dávat najevo nespokojenost v ulicích. V tom jim ale aktuální opatření brání.

Jak se díváte na to, že lidé musí dodržovat poměrně přísná opatření, aby pak hradní mluvčí Jiří Ovčáček zveřejnil fotografii z jednání prezidenta Miloše Zemana, kde všichni zúčastnění vládní nařízení porušují?

Je to alarmující. Když vláda něco vyhlásí, jsou to právě představitelé státu, kteří by pravidla měli dodržovat jako první a jít příkladem. Jestli se ti lidé dostali už tak daleko, že si myslí, že jim se nákaza vyhne, nebo třeba to, že pokud oni jsou přenašeči, ale když někoho nakazí, tak to nevadí, to je vážně nejvyšší výraz nabubřelosti a arogance.

Přijímání nebo rušení mimořádných opatření má poněkud chaotický průběh. Nejdříve něco řekne pan Prymula, pak to odmítne pan Babiš… Máte pocit, že vláda má plán?

Je to celé zmatené. Rozesmála mě zpráva, že pan prezident prohlásil, že ocení profesora Prymulu nejvyšším státním vyznamenáním. Ten se údajně nechal slyšet, že ho rád přijme. Pan Prymula je určitě vysoce fundovaný odborník a něco v životě dokázal, jistě by si nějaké vyznamenání zasloužil. My jsme ale teprve ve válce s novým virem, ještě jsme nevyhráli. Vyznamenání se dávají až na konec. Připadá mi to komické.

A ohledně opatření? Na veřejnost se dostane jedno vyjádření pana Prymuly, pan premiér ho odmítne… To svědčí o zmatku. Když lidé, jimž je do ruky svěřena ochrana obyvatelstva, nejsou schopni vystupovat jednotně, je to něco, čeho bychom se skutečně měli obávat. Svědčí to o tom, jak diletantsky se celá situace řeší.

Jak se díváte na ekonomické dopady krize?

Nerad bych předbíhal, ale už dnes je vidíme. Dlouhodobě jsem kritizoval, že Česká republika je jednostranně orientovaná na automobilový průmysl a při sebemenší krizi se můžeme přiblížit velkému problému. Nerad bych někoho strašil, ale firmy přerušily činnost, živnostníci zavřeli podniky, takže mám strach, že jde o začátek řetězové reakce.

Zdroj: Forum24, Johana Hovorková, 7.4.2020