Podmínky TOP 09 pro podporu daňového balíčku: Zachování zákona o rozpočtové odpovědnosti a úspory 30 miliard

8.12.2020

TOP 09 podpoří daňový balíček pouze v případě, že bude v Senátu schválen pozměňovací návrh senátora Tomáše Czernina, který zachová zákon o rozpočtové odpovědnosti. 

Podmínky TOP 09 pro podporu daňového balíčku: Zachování zákona o rozpočtové odpovědnosti a úspory 30 miliard
  • Kvůli složité ekonomické situaci nesmíme na dlouhá léta dopředu rezignovat na rozpočtovou odpovědnost
  • Odmítáme tedy návrh poslance Babiše, který je s rozpočtovou odpovědností v rozporu
  • Nechceme-li dopustit rozvrat veřejných financí, musíme zodpovědně zacházet s výdaji rozpočtu i v letech 2022 a dále

TOP 09 podpoří daňový balíček pouze v případě, že bude v Senátu schválen pozměňovací návrh senátora Tomáše Czernina, který zachová zákon o rozpočtové odpovědnosti. Zároveň schválení daňového balíčku podmiňuje TOP 09 přijetím návrhu předsedkyně Markéty Pekarové Adamové k úsporám ve státním rozpočtu na rok 2021 ve výši téměř 30 miliard korun. Tyto podmínky dnes schválilo předsednictvo strany. „Pro TOP 09 je rozpočtová odpovědnost zásadní prioritou. Proto v Senátu předkládáme pozměňovací návrh, který zachová v platnosti zákon o rozpočtové odpovědnosti. Nesmíme dopustit jeho faktické zrušení, které současný návrh prosazuje,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Současně víme, že nás za pouhých deset let čeká vážná demografická krize. Nemůžeme si dovolit do ní vstoupit bez stabilizovaného rozpočtu. Proto nesmíme dovolit pro rok 2021 tak enormní rozvolnění.

„Je to stejné, jako byste si vzali hypotéku na 15 let se zátěží dejme tomu 20 tisíc měsíčně a vůbec nebrali v potaz, že za 10 let jdete do důchodu a váš důchod už pak na hypotéku nebude stačit. Nebudete platit, skončíte v exekuci a v chudobě. Zodpovědný občan do takového rizika nepůjde. Poslanec Babiš do takového rizika žene celou republiku,“ dodává Tomáš Czernin.

„Stanovili jsme jasné podmínky, za kterých je ještě možné, abychom pro kompromisní variantu vzešlou ze Senátu hlasovali. Ve státním rozpočtu jsme dokázali najít úspory ve výši téměř 30 miliard korun. Pokud tyto peníze ušetříme a zákon o rozpočtové odpovědnosti bude dál platit, je to pro nás minimální nutná podmínka, aby nedošlo k úplnému rozvratu veřejných financí. Pokud však nebude splněno alespoň toto minimum, pak se nemáme o čem bavit a daňový balíček nemůžeme podpořit,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09