Czernin: Vnímám, že se společnost radikalizuje a lidé ztrácí elementární slušnost

23.2.2022
Czernin: Vnímám, že se společnost radikalizuje a lidé ztrácí elementární slušnost

Jakub SCHMIDT, moderátor
Je 8 minut po půl deváté, v Dobrém ránu je čas na hosta a tím dnešním je potomek rodu Czerninů z Chudenic, majitel zámku Dymokury, lesník a zemědělec, ale taky senátor za volební obvod číslo 37 Jičín - Nymburk za TOP 09 Tomáš Czernin. Pane senátore, vítám vás, dobrý den.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Děkuju, hezké pondělí ráno všem posluchačům i vám.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Jak se máte?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Tak docela to jde. Protože sice to počasí není žádná radost, ale přece jenom ta zima - nezima už se asi chýlí ke konci a doufám, že nás čeká hezké jaro.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Já taky doufám. Jinak vy jste to spočítal, já to vždycky počítám tak s našimi hosty, jak dlouho tady u nás nebyli, po jaké dlouhé době se vidíme, tak vy jste mi to sám spočítal, vy jste mi sám říkal, že to je kolik, rok a půl?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Rok a půl, jde to hrozně rychle.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Rok a půl, co se od té doby u vás změnilo, ať už po stránce pracovní, možná o té si dneska budeme víc povídat, nebo po té stránce osobní, všechno v pořádku?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Tak já myslím, pořád se něco mění, hlavně ten čas jde čím dál rychleji a mě baví ta práce, kterou dělám, no a když říkám, že jde ten čas rychleji, tak už zase těch posledních 5,5 roku uběhlo hrozně rychle, takže se moje volební období pomalu chýlí ke konci a na podzim tady budeme mít volby. Já se přiznám, už jsem říkal, že mě ta práce baví, takže bych docela rád ten senátorský post obhájil, takže se trošku připravuju už i na ty volby.

Jakub SCHMIDT, moderátor
No výborně. Jinak kdybychom zrekapitulovali třeba ten poslední rok, protože ještě potkáváme pořád vlastně, dá se říci, na začátku roku nového, jaký byl nebo jak jste viděl vy třeba po té právě stránce pracovní rok 2021?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Tak bylo to takové dost zvláštní, protože pořád nás sužuje ta pandemie a samozřejmě těch povinností je hodně, ale nejradši čas trávím v mém okrsku, to znamená, že jezdí mezi těmi lidmi, bavím se s nimi a bylo to dost omezené, takže se nám ten život všem asi dost změnil.

Jakub SCHMIDT, moderátor
A když si s nimi povídáte, tak co je nejvíc trápí třeba právě v souvislosti s tou pandemií na Jičínsku?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
No já myslím, že je to hodně změnilo, já právě vzpomínám, před rokem jsme dostali určité množství respirátorů, pan předseda Vystrčil přivezl ty stroje na výrobu z Tchaj-wanu, my jsme potom dostali určité množství respirátorů, které můžeme někde rozdat, a já jsem to chtěl udělat spravedlivě, takže jsem si vyhledával, kdo je nejvíce potřebuje, a zjistil jsem v té nymburské části, že mám dva velké domovy důchodců, které zřizuje Středočeský kraj, takže ti té době už byli vybaveni těmi ochrannými prostředky, ale právě na Jičínsku je těch domovů důchodců podstatně více, takových menších, a zřizovateli jsou obce a tehdy jsem si uvědomil, bylo to, myslím, v dubnu, jaký je veliký rozdíl v tom kraji, protože na Nymbursku vlastně čím blíž k Labi, tak už lidé si mysleli, že ta pandemie je za námi, naopak čím víc na sever, tím jsem z toho byl sám překvapený, vzpomínám si úplně nejvíce, jak mě zaskočilo v Mlázovicích, když mi pan starosta říkal: potkáme se jenom na ulici, my tady máme hrozný strach a vlastně tam z 550 obyvatel 50 lidí umřelo, to byl opravdu šok.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Teď už je ta situace ale snad lepší, ne?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Doufejme, protože to jsme si loni mysleli také, ale já věřím, že je to za námi.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Řešil se teď taky nedávno v poslední době pandemický zákon, co vás překvapilo třeba v tomhletom směru? Mě, musím se přiznat, třeba vlastně to rozštěpení té společnosti. Právě zase další velké rozštěpení, nejenom politické, ale právě i v souvislosti s tou pandemií, ty šibenice, a tak dále.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Samozřejmě to asi trošku souvisí s tím, jak na podzim dopadly volby, dopadly daleko lépe, dopadly zkrátka úžasně, možná, že mnozí ani nedoufali, že to takhle dopadne, a zdálo se, že to půjde snadněji, ale nikdo nečekal, že ty dvě opoziční strany, respektive hlavně SPD, že budou dělat takové problémy a že se v Parlamentu, myslím v Poslanecké sněmovně, bude jednat takhle dlouho. Byl jsem dost zklamaný, když vlastně ani Senátem neprošel ten pandemický zákon. Vůbec stav té společnosti, co se vlastně rozšířilo, že to je nějaké omezování svobod, to mě dost překvapilo.

Jakub SCHMIDT, moderátor
A co se díváte třeba na ty útoky na politiky nebo jak to vidíte vy, že se vybízí k tomu, aby šli k nějakému politikovi, který hlasoval pro vlastně ten pandemický zákon, aby šli před dům a...?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Z toho jsem opravdu znepokojen, že se společnost takovýmto způsobem radikalizuje a že se mezi lidmi vlastně ztrácí elementární slušnost.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Říká náš dnešní host, senátor Tomáš Czernin z TOP 09, budeme si povídat i po písničce, pane senátore. /hudba/

Jakub SCHMIDT, moderátor
Naším hostem je dnes v Dobrém ránu Českého rozhlasu Hradec Králové senátor za volební obvod číslo 37 Jičín - Nymburk Tomáš Czernin zvolený do Senátu za TOP 09, jinak taky potomek rodu Czerninů z Chudenic, majitel zámku Dymokury, lesník, zemědělec, taky sportovec, viďte, vy rád jezdíte na kole.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Na kole jezdím rád, ale občas říkám, že jsem zkrachovalý cyklista. Moc jsem toho loni nenajel, letos nevím, jestli bude čas.

Jakub SCHMIDT, moderátor
No, snad bude i hezké počasí a že nějaký čas přece jenom bude. Co teď řešíte ve své hlavě nejvíce? Já si myslím, že teďka hodně lidí třeba řeší kromě pandemie tedy i tu situaci na Ukrajině mezinárodní, tak jako nás to nenechává chladnými, když čteme v novinách titulky, že válka je na spadnutí a tak dále.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
To je opravdu velmi vážná otázka, protože to, co se tam děje, bohužel není to nic nového, protože Rusko se takovým způsobem chovalo vždycky. Já jsem si nedávno četl historii starou asi 85 let, to byla rusko-, respektive sovětsko-finská válka a začátky jsou úplně stejné. Bohužel Rusko se nezměnilo, prezident Putin se nechce smířit s tím, že přišel o ty země, kde dřív měl Sovětský svaz vliv nebo které ovládal, a nemíní uznat Ukrajince jako svobodný národ. A já se obávám, že se schyluje k nejhoršímu. Nechci nikoho strašit, ale ta situace je úplně zvláštní, protože jestli probíhají tak velké manévry, mluví se o 160 tisících vojácích a pak se říká: cvičení končí, vojáci odjíždějí, ale Ukrajinci provokují, no, nevím, proč by si vybrali zrovna takovou chvíli, kdy se u jejich hranic koncentruje takové množství vojska, najednou za pár dnů už tam je možná 200 000 vojáků, dnešní ranní zpráva byla, že ruští velitelé dostali zřejmě příkaz k útoku, takže doufejme, že je to jinak, ale obávám se, že zkrátka to k nějakému konfliktu směřuje.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Vy jste členem výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost v Senátu, takže se tím taky asi musíte v Senátu zabývat.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Zabýváme se tím dost intenzivně.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Vy si dokážete představit nějaký opravdu velký válečný konflikt dneska vlastně v dnešní době v Evropě?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Tak velký válečný konflikt, doufám, že to k něčemu takovému nesměřuje, ale určitě Ukrajina je nezávislá, není členem Severoatlantické aliance, to znamená, že Rusové si jsou vědomi, že Ukrajincům nikdo vojensky nepomůže, takže si dovolují, ale samozřejmě já jsem na Ukrajině byl asi před čtyřmi lety a poznal jsem ty lidi, že jsou odhodlaní, že jsou ochotní bránit svoji vlast, a myslím si, že to i pro Rusy nebude tak velké, a skoro se divím, že to prezidentu Putinovi stojí za to.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Pojďme k něčemu veselejšímu, co vám třeba udělalo v poslední době radost?

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Tak radost samozřejmě mám z toho, že už se snad situace zase napravuje a že spějeme k nějakému normálnímu životu, doufám, to jsme si loni mysleli taky a potom pandemie zase nabyla na síle, ale tentokrát věřím, že už to bude lepší, že už zase budeme moct taky víc cestovat, ale samozřejmě radost mi udělaly podzimní volby, o tom už jsme se trošku bavili, ale ta situace je komplikovaná, napřed se mluvilo o tom, že ta Poslanecká sněmovna bude pracovat intenzivněji, že my v Senátu budeme zákony dostávat častěji, no a to, co se tam děje, ty 37hodinové obstrukce a podobně, to asi nikdo úplně nečekal. Takže mám obavu, jestli se to celé zase nezbrzdí, ale přece jenom radostné je, že teď už mám zase naplánované nějaké cesty za našimi krajany v zahraničí. Teď ve čtvrtek letím do Říma, protože tam česká škola bude slavit 10 let od svého založení, krajanský spolek 20 let, tak na to se těším a to je téma, kterým možná dost žiju, protože já mám příbuzné i kamarády skoro na celém světě, takže téma je mi blízké a vím, čím žijí naši občané v zahraničí. Možná, že to mnoho lidí v tuzemsku nezajímá, ale je to určitě důležitá skupina, protože máme možná 600 000 občanů v zahraničí, takže to jsou lidé, kteří jsou odvážní, většinou vzdělaní, něčeho dosáhli, šíří naše dobré jméno, ale taky je tam množství studentů a lidí na cestách, tím se možná blížím k tomu, co je dost aktuální, teď míří do Poslanecké sněmovny senátní návrh na korespondenční volbu, to je to, co našim lidem v zahraničí už dlouho dlužíme.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Tak to by bylo pěkné, kdyby se to povedlo určitě. Přeje šťastnou cestu do Říma, pane senátore, a těším se zase, že minimálně za rok a půl se tady zase u nás v Českém rozhlase Hradec Králové uvidíme znovu.

Tomáš CZERNIN, senátor /TOP 09/
Těším se, děkuju moc. Na shledanou.

Jakub SCHMIDT, moderátor
Děkuju. Tomáš Czernin. Na shledanou.

Zdroj: ČRo Hradec Králové

,