Senátorský klub ODS a TOP 09: Pachatelé válečných zločinů na Ukrajině musí být postaveni před soud

15.6.2022
Senátorský klub ODS a TOP 09: Pachatelé válečných zločinů na Ukrajině musí být postaveni před soud

Na dnešním jednání Senátu vystoupí prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. Po jeho projevu budou senátoři jednat mimo jiné o odsouzení válečných zločinů na Ukrajině. Na pořadu schůze je také novela zákona o střetu zájmů a stavebního zákona.

„V odložení nového stavebního zákona, který bude předmětem jednání, nejde o rušení stavebních úřadů. V tuto chvíli jen odkládáme jeho účinnost, abychom získali čas na prodiskutování a následné úpravy. V novele jsou bohužel chyby, proto se naše senátorky a senátoři budou o podpoře novely v současném znění ještě rozhodovat. S blížícími se komunálními volbami ještě diskutujeme zákon o střetu zájmů, kdy vypouštíme povinnost podávání majetkových přiznání neuvolněných starostů, místostarostů a radních menších obcí. Podporujeme tím potřebnou důvěru v lidech, kteří se o místa na radnicích budou už i v letošních volbách ucházet,“ říká Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS a TOP 09.

„Dnes vystoupí v Senátu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Co bude říkat samozřejmě ještě nevíme, ale pár věcí s určitostí víme už teď. Bude to projev státníka, který se bude rvát za zájmy své země. Ukrajina vzdoruje svévolné ruské agresi už 112 dní. Sledujeme v přímém přenosu těžko uvěřitelný příběh vzepětí ukrajinského národa, který statečně bojuje s ruskou přesilou i když nad ním v prvních dnech války leckdo lámal hůl,“ říká první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

„Stále musíme trvat na uvalení co nejpřísnějších sankcí na Rusko i Bělorusko, které musí trvat, dokud Rusko neukončí boje a nepřátelské akce vůči Ukrajině. Zároveň je nezbytné postavit před soud všechny osoby zodpovědné za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti nebo porušování lidských práv. I po ukončení bojů musí Rusko za ukrajinské válečné ztráty tvrdě platit. Věřím, že prezident Zelenskyj ocení, že Česká republika je pro Ukrajinu spolehlivým partnerem a na jeho projev se velmi těším,“ dodává Czernin.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího TOP 09