Vláda pomáhá a pomáhat bude. Možná ale bude muset prodat pivovar nebo nějaký hotel, říká Czernin

15.6.2022
Vláda pomáhá a pomáhat bude. Možná ale bude muset prodat pivovar nebo nějaký hotel, říká Czernin

Koalice SPOLU bude v podzimních volbách do horní komory v devatenácti ze sedmadvaceti obvodů, ve kterých voliči rozhodnou o svých senátorech, postupovat koordinovaně. Ve zbylých osmi si nicméně jejich kandidáti budou konkurovat. Nejen o tom jsme hovořili s prvním místopředsedou TOP 09 Tomášem Czerninem. TOP 09 totiž v úterý přišla s tím, že by vláda měla začít uvažovat o prodeji některých státních podniků. „Já si skutečně myslím, že úkolem vlády není vařit pivo,“ říká Czernin.

Zástupci koalice Spolu v úterý podepsali memorandum o společném postupu v podzimních senátních volbách. Společné kandidáty ale budete mít jen v devatenácti ze sedmadvaceti obvodů, ve kterých letos voliči rozhodnou o jménech svých zástupců v horní komoře. Proč nejdete do voleb společně ve všech těchto obvodech?

Jsme samozřejmě demokratické strany, a naši členové o společném postupu jednali ve všech regionech. V osmi okrscích se ale nakonec nenašla jednoznačná shoda na jednom kandidátovi, nicméně většinou jsou pro nás přijatelní i protikandidáti z ostatních stran koalice SPOLU, takže jsme domluveni na případné vzájemné podpoře ve druhém kole senátních voleb.

Jinými slovy to znamená, že v osmi obvodech půjdou kandidáti stran, které tvoří koalici SPOLU, proti sobě?

A většinou jde o kandidáty KDU-ČSL a ODS. V několika případech to bude souboj kandidáta ODS a TOP 09.

Vláda má v Senátu vcelku dominantní pozici, jaký je ale váš cíl, pokud jde o TOP 09?

My jako TOP 09 máme vzestupnou tendenci: v roce 2016, když jsem byl zvolen do Senátu, tak jsem tam byl za naši stranu zvolen pouze já. Ve volbách v roce 2018 byl zvolen za TOP 09 Herbert Pavera a o dva roky později Jan Grulich a Tomáš Třetina. Po každých těchto volbách jsme tedy posílili o sto procent, a já bych byl rád, abychom tento trend zachovali. Máme kvalitní kandidáty, vybírali jsme je dlouho a odpovědně, a já věřím, že se úspěch dostaví.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Zdroj: info.cz, 15. 6. 2022