Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti

27.7.2022

Úsporný tarif na energie má domácnostem pomoci snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Podrobnosti tarifu stanoví vláda nejpozději v srpnu.

Senát schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti

Senát dnes schválil úsporný tarif na energie pro domácnosti. Ten reaguje na rostoucí ceny energií a má lidem pomoci snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. Představuje podle novely státní dotaci obchodníkům s energiemi, kteří o ni sníží domácnostem zálohy nebo platby. Předloha také umožní odpuštění poplatku za podporované zdroje energie.

„Energetický zákon vítám. Má totiž konkrétní pozitivní dopad na naše občany. Ušetří jim peníze, a to bez velkých administrativních procesů. Zároveň se v zákonu zohledňuje důraz na strategicko-bezpečnostní otázky,“ říká Tomáš Czernin, první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09.

Zákon Senát přijal beze změn v podobě, v jaké přišel ze Sněmovny. Hlasovalo pro něj 57 přítomných senátorů napříč kluby. Podrobnosti tarifu, tedy kolik bude příspěvek činit a kdo na něj bude mít nárok, stanoví vláda svým nařízením nejpozději v srpnu. Schválenou novelu energetického zákona nyní dostane k podpisu prezident.

Obchodníci s plynem a elektřinou mají o přijatou dotací snížit účty nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30 tisíc korun.

Jakub Sixta, tiskové oddělení