Czernin: Lidé si nenechají líbit stav, kdy vláda hájí soukromé zájmy premiéra

9.7.2020

Ukázalo se, že o to lidé mají zájem a že si nechtějí nechat líbit stav, kdy vláda, která je má reprezentovat, takto hájí soukromé zájmy premiéra. 

Czernin: Lidé si nenechají líbit stav, kdy vláda hájí soukromé zájmy premiéra

Premiér a jeho nohsledi si kupují hlasy za peníze nás všech, i našich vnuků a možná i jejich dětí, pojmenovává základ Babišova úspěchu 1. místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin. V rozhovoru pro deník FORUM 24 se vrací k deklaraci Evropského parlamentu k Babišovu střetu zájmů i k petici Ne mým jménem!, kterou odpověděl na Babišův odmítavý postoj ke kritice ze strany europoslanců. Lidé si nechtějí nechat líbit, jestliže vláda hájí soukromé zájmy premiéra, které vydává za národní zájmy – tak vysvětluje Czernin velký zájem veřejnosti o tuto petici.

Vaše výzva nasbírala za týden více než 20 000 podpisů a další přibývají. Jak hodnotíte tento zájem veřejnosti a co je jeho hlavním motivem?

Ukázalo se, že o to lidé mají zájem a že si nechtějí nechat líbit stav, kdy vláda, která je má reprezentovat, takto hájí soukromé zájmy premiéra. Jako autoři petice jsme cítili potřebu vyzvat lidi, aby svůj odmítavý postoj viditelně projevili, čehož podle očekávání využili a já z toho mám radost.

Ohlas na výzvu zaujme pestrou skladbou signatářů ze všech koutů republiky s poměrně malým zastoupením Pražanů, což boří určité mýty. Jak si to vysvětlujete?  

To jen dokládá, že „i na venkově“ lidé přemýšlejí. Já sám jsem venkovan a jak ty lidi znám, uvědomuji si, že život na venkově je čím dál těžší – mizí infrastruktura, je komplikované dopravní spojení a život vyžaduje i určitou odvahu. Už z toho plyne, že tam žijí lidé, kteří se nebojí být samostatní a starat se sami o sebe. Jsou to lidé přemýšliví a dost citliví vůči jedincům, kteří vystupují takto autoritativně za ně, jako to dělá Andrej Babiš. Jestliže se pak soukromé zájmy premiéra vydávají za národní zájmy, jsou mezi prvními, kdo vyjádří svůj nesouhlas.

Výzvu nehledě na podporu, které se jí dostává od veřejnosti, Sněmovna nevyslyšela, což jste zhodnotil slovy o pohrdání občany. Překvapilo vás to ale?

Při současném složení Poslanecké sněmovny mě to nepřekvapilo. Lidé si to ale nenechají líbit. Jestli to ovlivní složení Poslanecké sněmovny už po příštích volbách, si nedovolím odhadovat, protože pan premiér a jeho nohsledi si za peníze nás všech, respektive i za peníze našich vnuků a možná i jejich dětí kupují hlasy kohokoli, kdo mu na to skočí, a uznávám, že několik desítek tisíc podpisů proti tomu nemusí být relevantní síla. Věřím ale, že těch, kterým to vadí, je daleko víc, protože i lidí, kteří se nechají koupit, je také dost.

Ve vaší výzvě se výslovně pozastavujete nad rolí ČSSD, jejíž zástupci se podepsali pod odmítnutí rezoluce Evropského parlamentu, které „podle všech indicií sepisoval tým holdingu z Průhonic, nikoliv ze Strakovy akademie“. Jaký politický zájem tím ČSSD ještě sleduje?

Obávám se, že se snaží si ještě vychutnat pozice, v nichž setrvávají, přičemž už nijak nemyslí na budoucnost. Je to škoda. Se sociální demokracií jsme sice na opačných pólech, přeci jen je to ale demokratická strana s dlouhou historií a já se obávám, že si řežou větev, na níž sedí, ale zjevně si to ještě chtějí užít.

V posledním, 5. bodě výzvy uvádíte, že Babiš svým jednáním podkopává důvěru občanů v evropské instituce. Proč by Babišem okradení občané měli ztrácet důvěru zrovna v instituce Evropské unie? A čím to má ohrozit naši budoucnost v EU, jak rovněž varujete?

Za původce veškerých svých problémů Andrej Babiš označuje ty, kteří je odhalují. Teď si bere na paškál europoslance i evropské instituce a snaží se před našimi občany svalovat vinu na ně, ale skutečnost je taková, že on je poživatelem peněz evropských daňových poplatníků, což je naprosto nefér, a považuji za opravdu alarmující, jestliže se snaží dehonestovat evropské instituce. Lidé by si to měli uvědomit.

Jak s výzvou dále naložíte, zpravíte o ní Evropský parlament?

Výsledky petice dáme na vědomí europoslancům, aby věděli, že čeští občané nejsou ovce, které by za všech okolností následovaly premiéra.

Zdroj: Forum24, David Horák, 9.7.2020